Uz Eiropas piešķirto naudu cer pilis, baznīcas un cietokšņi no Liepājas līdz Daugavpilij | Īstenības izteiksme LR1

35 miljoni eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda nākamajos sešos gados būs pieejami kultūras un dabas mantojuma saglabāšanai ārpus Rīgas. Uz šo naudu cer pilis, baznīcas un cietokšņi no Liepājas līdz Daugavpilij.

Pilnu rakstu lasi vai klausies šeit. Foto: Māra Rozenberga (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente)

Iespēja atdzimt gotiskai mūra baznīcai

Cēsu Svētā Jāņa baznīca – viena no vecākajām gotiskajām mūra baznīcām Latvijā un lielākā viduslaiku bazilika Latvijā ārpus Rīgas – ir viens no vairākiem desmitiem kultūras pieminekļu, kam nākamajos gados ir izredzes atkopties, pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudai. 

“Šajā restaurācijas posmā mums paredzēts sakārtot tieši baznīcas ārpusi. Tā jau cilvēkiem visvairāk krīt acīs. Viņi saka: “Bēdīga gan jums tā baznīca, vai tad nevar kaut ko darīt…” Un tad es atbildu: “Bet vai jūs zināt, kāda fasādei ir kvadratūra?” Tie ir milzīgi cipari – vairāk nekā 3000 kvadrātmetru. Tā mums tomēr ir vecmāmiņa, 720 gadu. Gribētos, lai tā atkopjas. Un, ja šobrīd beidzot ir tāda iespēja to izdarīt… Jo draudzei pašu spēkiem tā ir neiespējamā misija.”

Tā saka Cēsu Svētā Jāņa baznīcas draudzes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīksne, kurš janvāra spelgonī ir Latvijas Radio pavadonis baznīcas apskatē. „Mēs pirms katra dievkalpojuma paskatāmies, cik rāda termometrs. Šobrīd baznīcā ir septiņi grādi. Un tas mūsu baznīcai pat ir tīri jauki!”

Septiņsimt gadu senā katedrāle ir viena no Cēsu vizītkartēm, kuras atjaunošana jau ilgi ir draudzes un pašvaldības dienaskārtībā. Pirms astoņiem gadiem daļēji veica baznīcas pamatu hidroizolāciju, bet tagad par gandrīz diviem miljoniem Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudas plānots nostiprināt baznīcas torni, mainīt jumtu un sakārtot fasādi.

„Pēdējos gados darītie darbi ir bijuši ne mazāk lieli. (..) Bet šoreiz ir tā, ka, ja mēs tiekam pie šiem līdzekļiem – un tas izskatās reāli –, tad arī vizuāli cilvēki to redzēs. Un cilvēkiem tas ir svarīgi,” saka Cēsu Svētā Jāņa baznīcas mācītājs Didzis Kreicbergs.

Mācītājs cer, ka Eiropas naudas atbalsts aktivizēs arī privātos ziedotājus, kuru rokās nākotnē būs baznīcas iekštelpu atjaunošana.

„Tur tie darbi ir mazāki, un tur arī mūsu ļaudis varēs ar saviem ziedojumiem vairāk piedalīties. Tas arī būs jūtamāk un redzamāk nekā līdz šim. Jo ārpuses restaurācija prasa tādus līdzekļus, kādi mums ir grūti apjaušami,” saka Kreicbergs.

Ziņu kategorijas

Scroll to top