Restaurācijas aktualitātes 2020. gada pavasarī

Jūnijā apritēs divi gadi kopš Cēsu Svētā Jāņa baznīcas restaurācijas projekta faktisko darbu uzsākšanas. Šajā laikā restaurācijas komandas ieguldījums ir būtiski uzlabojis ne tikai ēkas vizuālo tēlu, bet arī tās funkcionālo ilgtspēju. Cēsu vecpilsētas siluetu veidojošā centrālā objekta atdzimšanu jau šobrīd atzinīgi novērtējuši gan cēsnieki, gan pilsētas viesi. Līdz projektā plānoto darbu noslēgšanai atlicis vairs pavisam nedaudz.

Šobrīd baznīcas Ziemeļu pusē tiek pabeigta fasādes atjaunošana. Paralēli noslēdzošajiem būvdarbiem, ir veikti vairāki labiekārtošanas darbi – ar laternām ir aprīkots, un drīzumā ar soliņiem tiks iekārtots skvērs baznīcas Ziemeļu pusē. Šeit pat dīgst svaigi iesēta zāle. Lielākā daļa skvēra pagaidām ir norobežota, taču jau vasaras otrā pusē šī būs vieta, kur baudīt mieru un klusumu.

No aktuālajiem darbiem īpaši jāatzīmē baznīcas apgaismojuma izveidošana. Ir uzstādīti prožektori, kas izgaismo baznīcas torni. Pagaidām tie darbojas testa režīmā, apgaismojuma projekta autoram Uldim Skroderam vērtējot vispiemērotāko izgaismošanas kompozīciju. Jau tagad ir pilnīgi skaidrs, ka šis būs vēl neredzēts un unikāls ēkas fasādes izgaismojuma risinājums Latvijā. Ar gaismu spēlēm plānots radīt īpašas noskaņas atbilstoši sezonalitātei un dažādiem svētkiem. Ulda Skrodera ieguldījums ir nenovērtējams – tas pārsniedz jebkādas gaidas un plānoto darbu apjomu. Darbs, kuru autors veic ar personīgu pieeju un ieinteresētību, meklējot individuālus tieši šai baznīcai piemērotus risinājumus, jau pavisam drīz diennakts tumšajā laikā pārsteigs ikvienu garāmgājēju.

Foto: Uldis Skroders

Restaurācija notiek astoņu  sadarbības partneru kopīgā projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” ietvaros. Cēsu Svētā Jāņa baznīcas restaurācijas projekta I kārtu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), līdzfinansējumu nodrošina Cēsu novada pašvaldība un Cēsu Sv. Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze. Baznīcas restaurācijas kopējās izmaksas ir 1 726 850,59 eiro, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 1 378 285,80 eiro.

Ziņu kategorijas

Scroll to top