Galerija: Pabeigts darbs pie vitrāžas restaurācijas

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas dienvidu fasādes logu aili atkal rotā 19. gs. otrajā pusē darinātā heraldiskā vitrāža. Vairākus mēnešus vitrāža tika restaurēta un nu tā atkal visā krāšņumā ir aplūkojama dievnama interjerā. Restaurācijas darbus veica vitrāžas mākslinieks, cēsnieks Eero Rass, bet finansējumu “Kultūras pieminekļu izpētes, glābšanas un restaurācijas programmas 2014. gadam” ietvaros, 5000 eiro apmērā, piešķīra  Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Draudze restaurāciju atbalstīja ar tehnisko nodrošinājumu – pacēlāju un sastatnēm. 

Vitrāža (valsts aizsardzības nr. 3103) ir valsts nozīmes mākslas piemineklis. Logu rotājums izgatavots 19.gs. otrajā pusē vitrāžista Heinersdorfa darbnīcā, Vācijā. Krāsaino stiklu greznā kompozīcija tika pasūtīta Sv. Jāņa baznīcas logu izdaiļošanai par godu dievnama 600. gadu jubilejai. No diviem pasūtītajiem logiem līdz mūsu dienām saglabājies viens, baznīcas dienvidu pusē.

Kopējā heraldiskā kompozīcija sastāv no atsevišķu dzimtu ģērboņiem, kas apjosta ar stilizētu ziedu, vīnogulāju un sīka rūtojuma ornamentālu bordi. Gleznojums aizņem visu vitrāžu, kura sastāv no 14 sekcijām. Restaurācijas darbi bija nepieciešami 6 vitrāžas sekcijām. Restaurācijas gaitā tika likvidēti mehāniskie stiklu bojājumi, kā arī atjaunots stiklu mirdzums un krāsu spožums. Restaurācijas darbi noritēja sadarbībā ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģionālo nodaļu.

Ziņu kategorijas

Scroll to top