Koncerts PASIJA

Zaļajā Ceturtdienā, 28. martā plkst. 17:00 senās mūzikas grupas ARS ANTIQUA RIGA koncerta PASIJA Cēsu Sv. Jāņa baznīcā.

Koncertprogrammā “Pasija” iekļauta teju visa pieejamā un rekonstruētā 16. gadsimta vokālās daudzbalsības mūzika, kas ir sarakstīta Latvijas teritorijā. Vēlīnās renesanses daudzbalsība ir unikāls mantojums, kas nes liecību par Livonijas laiku. Kantori-komponisti, kas darbojušies Rīgas Doma katedrāles skolā, ir Paulus Bucenus Philorodus (c.1548–1586), kurš sarakstījis mesu “Iam non Dicam” (1584), pasiju “Domini Nostri Jesu Christi” (1578), tāpat ir saglabājušās dažas motetes. Koncertprogrammā iekļauta arī kantora-komponista Martinus Crusius (Misnicius, c.1526–1607) motete “Cantate Domino” (1596) ar 149. psalma tekstu, kas vēstures avotos minēta, kā tā laika visvairāk atskaņotā motete. Koncertprogrammu caurvij gregoriskie dziedājumi – īpašākie ir no 15. gadsimta manuskripta Missale Rigense (Rīgas).

Senās mūzikas ansamblis ARS ANTIQUA RIGA nerimstoši interesējas par vokālo daudzbalsību un dziedāšanu ansamblī. Visi dalībnieki ārpus ansambļa ikdienā ir Latvijas profesionālo koru mākslinieki. Ars Antiqua Riga pamatrepertuāru veido Rietumeiropas vēlīno vidusslaiku un renesanses vokālā daudzbalsība, kā arī laikmetīgā mūzika, kas rakstīta ar atsauci uz seno mūziku. Būtiska ir arī ansambļa misija mūziku vest pie cilvēkiem, muzicējot reģionos. 2022. gadā iznāca ansambļa debijas albums “Uģis Prauliņš. Mesa un interlūdijas L’homme armé”: albums ticis nominēts Latvijas gada ierakstu balvai “Zelta mikrofons 2022”, kā arī prestižajai Vācijas ierakstu balvai OPUS KLASSIK. 2024. gada sākumā Ars Antiqua Riga ar šo koncertprogrammu devās uz senās mūzikas festivālā AURORE Helsinkos. Šobrīd ansamblis strādā pie jaunām programmām, starptautiskām sadarbībām un ierakstu albuma. 

Ansambļa vadītājs, diriģents Pēteris Vaickovskis ieguvis maģistra grādu JVLMA kora diriģēšanas specialitātē pie asoc. prof. Sigvarda Kļavas. Mācījies arī trombona (emerit. prof. Boļeslavs Voļaks), ērģeļu (prof. Vita Kalnciema) un klavesīna (asoc. prof. Aina Kalnciema) spēli. Zināšanas senajā mūzikā papildinājis Amsterdamas Mūzikas konservatorijā pie Jos van Veldhoven, kā arī meistarklasēs ar Dirk Snelling, Doulce MémoirePaul Hillier, Peter Phillips un citiem senās mūzikas speciālistiem. Vaickovskis ir ansambļa ARS ANTIQUA RIGA dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs, kā arī Latvijas Radio kora dziedātājs, vienlaikus šajā korī pildot arī kormeistara pienākumus. Pēdējā gadā sadarbojies ar diriģentiem Andrew Lawrence-King (Tallinas baroka orķestris) un Lionel Meunier (Vox Luminis sastāva).

Foto un informācija Ars Antiqua Riga

Ziņu kategorijas

Scroll to top