Ērģeļmūzika pilsētas svētkos

Sestdien 21. jūlijā plkst. 16.00 cēsnieki un pilsētas viesi laipni aicināti uz Vidzemes ērģelnieku koncertu Cēsu Sv. Jāņa baznīcā, kur pie ievērojamā firmas “Walcker&Co” būvētā instrumenta muzicēs ērģelnieces Līga Ivāne (Valmiera), Inga Rācene (Smiltene), Lelde Krastiņa un Sandra Tamane (Cēsis). Duetā ar ērģelēm skanēs arī cēsnieces Ilzes Petrovskas spēlētais čells. Visas mūziķes ir guvušas profesionālu izglītību, sniedz koncertus kā Latvijā, tā arī ārzemēs.

Koncerts veidots no četrām daļām – katra ērģelniece sagatavojusi savu apm. 30 minūšu garu priekšnesumu. Programmā goda vieta ierādīta latviešu mūzikai, skanēs arī pasaules klasikas un mūsdienu mūzikas paraugi.

Vēsturiski ērģeļmūzikai bijusi liela nozīme Vidzemes kultūrvides attīstībā. Jau 19. gadsimtā ērģeles bija guvušas izplatību laukos, tas bija instruments, ar kuru saskārās lauku pamatiedzīvotāji – zemnieki, no šīs vides veidojās pirmā latviešu inteliģence, atmodas laika darbinieki. Ļoti svarīga loma te bija Jāņa Cimzes vadītajam Valkas skolotāju semināram (1839-1890), tā audzēkņi blakus vispārīgiem priekšmetiem apguva arī ērģeļspēli un dziedāšanu. Cimzes audzēkņi vēlāk ar saviem koriem veidoja pamatu Dziesmu svētku tradīcijai, seminārs veicināja latviešu profesionālās mūzikas attīstību. Ērģeļmāksla arī šodien ir spilgta šī reģiona kultūras zīme.

Koncertu finansiāli atbalsta Cēsu novada pašvaldība.

Ziņu kategorijas

Scroll to top